Dialog
Dialog to forma rozmowy oparta na szacunku i otwartości. Jego podstawą jest słuchanie z uważną obecnością. Dialog ma w sobie moc transformacji, dając przestrzeń do refleksji i zrozumienia.
Dialog nie polega na kłóceniu się, argumentowaniu, czy komentowaniu. Zamiast tego zachęcamy do wykazania się autentyczną ciekawością i zadawania pytań, by lepiej zrozumieć. Celem dialogu nie jest znalezienie rozwiązań, ale budowanie relacji, zrozumienie i stworzenie wspólnej platformy do porozumienia.
Facylitator
Dialog prowadzi facylitator, dzięki czemu możemy zapewnić włączenie wszystkich uczestników. Facylitacja dialogu oznacza takie kierowanie rozmową, aby wszyscy mogli w niej uczestniczyć na równych warunkach i zostać wysłuchani, bez względu na status społeczny, wykształcenie czy zajmowane stanowiska.
Tworzymy odważną i bezpieczną przestrzeń, w której uczestnicy mają możliwość wyrażenia tego, co uważają za ważne. Facylitator nie wpływa na treść dialogu, to o czym rozmawiacie, w którym kierunku dialog zmierza, jakie tematy zostaną poruszone zależy wyłącznie od was.
Poprzez zadawanie pytań pomagamy zrozumieć, pogłębić wypowiedź, podzielić się własnym doświadczeniem czy punktem widzenia. Udzielamy głosu, aby każdy mógł uczestniczyć na równych prawach.
Poznaj transformującą moc dialogu
- Dialog pozwala na refleksję i wejrzenie w siebie.
- Dialog potrzebuje bezpiecznej i odważnej przestrzeni.
- Dialog jest doskonałym narzędziem rozwiązywania konfliktów.
- Dialog ma moc transformacji, która jednak zwykle przebiega jako ewolucja, rzadziej jako rewolucja.
Zasady prowadzenia dialogu
Aby doświadczyć dialogu, trzeba w nim być. A pomagają temu zasady bycia w dialogu. Nie jest ich dużo, ale są niezwykle ważne.
Mówię w swoim imieniu : Mówię o sobie, swoich doświadczeniach, uczuciach i emocjach. Przedstawiam własny punkt widzenia. Nie generalizuję mówiąc "wszyscy", "nikt".
Słucham i zadaję pytania z intencją zrozumienia : Zadając pytania chcę lepiej zrozumieć. Nie zadaję pytań, aby kogoś zdyskredytować, ośmieszyć czy speszyć.